תואר שני

אודות

מקצוע העבודה סוציאלית, מעוגן בתפישה של "האדם בתוך סביבתו", ועל כן רואה מצוקות של אנשים, משפחות או קהילות, כקשורות ונובעות משילוב של גורמים אישיים ותהליכים חברתיים וכלכליים. 

העובדים הסוציאליים פועלים מתוך גישה אינטגרטיבית לבעיות ולפתרונות ונדרשים לידע רב במגוון תחומים ולמיומנויות בהפעלת אסטרטגיות התערבות שונות. לפיכך, עבודה סוציאלית היא מקצוע הדורש למידה מתמשכת, שמבוססת על מחקר אמפירי ועל התבוננות מתמדת על הפרקטיקה ועל ההקשרים והסביבה בהם היא מיושמת. תכנית התואר השני מיועדת לאפשר ולקדם למידה זו.

תכנית הלימודים לתואר שני מתמקדת בהקניית ידע ומיומנויות ההתערבות ובפיתוח ידע מקצועי ובהשמתו, במטרה להכשיר עובדים סוציאליים בעלי תואר ראשון לעיסוק בפרקטיקה מתקדמת, לתפקידי מחקר, הוראה והכשרה באקדמיה ובשדה, ולמילוי תפקידי מינהל והדרכה בשירותים חברתיים.

בקורסי הידע יש התייחסות למגוון של קבוצות אוכלוסייה, לדוגמה: ילדים, נוער, נשים וגברים, ובקורסי ההתערבות המורים מקנים מיומנויות מתקדמות בפרקטיקה בעולמות תוכן מגוונים. 

 

מסלולי לימוד

לימודי התואר השני בבית ספרנו מתקיימים בארבעה מסלולים כשבכל מסלול ישנה אפשרות לבחור בלימודים עם תזה או ללא תזה.

  1.  המסלול האינטגרטיבי לטיפול והתערבות 
  2.  המסלול הקליני לטיפול בילד ובנוער
  3.  המסלול הקליני לטיפול במצבי לחץ וטראומה  
  4. מסלול זכויות אדם ומדיניות

 

מבנה תכנית הלימודים

מתכונת הלימודים לתואר שני היא תכנית לימודים מלאה של שנתיים (ארבעה סמסטרים).

בלימודי התואר השני קיימים שני מסלולים לתואר שני:

א. תואר שני במסלול עיוני, ללא עבודת-גמר (תזה), שהיקף חובות השמיעה בו הוא 36 ש"ס. מטלת הסיום של התואר העיוני היא עבודת סיכום.

ב. תואר שני במסלול מחקרי, עם עבודת-גמר (תיזה), שהיקף חובות השמיעה בו הוא 30 ש"ס ועבודת תזה שמשקלה 12 נ"ז.

תלמידים בתכנית עם עבודת גמר (תזה), במקרים חריגים, רשאים לקבל אורכה לשנה אחת נוספת בלבד באישור ועדת ההוראה.  

לימודים עם תיזה - יצירת ידע באמצעות מחקר

היקף השעות בתכנית הלימודים עם תיזה הנו 30 ש"ס הכוללות קורסי תשתית עבור פיתוח ידע והמשגתו, התבוננות ביקורתית על הפרקטיקה בעבודה סוציאלית ויצירה או פיתוח ידע והמשגתו באמצעות מחקר הנערך בשיטות כמותיות או איכותניות. משך הלימודים הוא שנתיים. ניתן להאריך את הלימודים בשנה נוספת לצורך כתיבת התיזה (מותנה בהתקדמות נאותה בביצוע התיזה במהלך השנתיים הראשונות ללימודי התואר השני).

כתיבת התיזה מלווה על־ידי סדנאות הניתנות החל מסמסטר א' של השנה הראשונה. חלקן ניתנות על ידי מרצה שהוא גם המנחה האישי של כל התלמידים בסדנה. קבוצות אלו סובבות סביב נושא אחד, כאשר כל תלמיד/ה חוקר היבט אחר של הנושא. בנוסף, בכל שנה מספר קטן של תלמידים מונחים ע"י חברי סגל אחרים. תלמידים אלה משתתפים בסדנת תיזה נפרדת, שמקבילה מבחינת תהליך פיתוח המחקר לסדנאות התיזה האחרות. סדנאות התיזה בשילוב ההנחייה האישית נותנים ליווי ותמיכה מלאה לאורך כל תקופת ביצוע המחקר וכתיבת העבודה.

נושאי סדנאות התיזה משתנים מידי שנה. דוגמאות לנושאים שניתנו בעבר: ילדים בסיכון, ילדים מוכים ומוזנחים, אבהות במעבר גירושין, תפיסה של זנות, עלייה והגירה, מיעוטים אתניים ועובדים זרים, התמודדות עם הריון בסיכון, בחירות של נשים לגבי לידה והכנה לאימהות, אבל ושכול, טראומה וטראומה משנית, עיצוב מדיניות, שיח וטיפול בעבודה סוציאלית.

סטודנטים מצטיינים בתכנית הלימודים עם תיזה יכולים להציג מועמדות לתוכנית הדוקטורט הישיר בסיום השנה הראשונה ללימודי המוסמך.

 

לימודים ללא תיזה - יצירת ידע באמצעות התערבות

היקף השעות בתכנית הלימודים ללא תיזה הנו 36 ש"ס הכוללות קורסי תשתית עבור פיתוח ידע והמשגתו, התבוננות ביקורתית על הפרקטיקה בעבודה סוציאלית ויצירה או פיתוח ידע והמשגתו באמצעות התערבות. משך הלימודים הוא שנתיים. 

יצירת ידע באמצעות התערבות מלווה בסדנת פרקטיקה בשנה השנייה ללימודים. הסדנאות מלוות ותומכות בתהליך תכנון, ביצוע, הערכת והפצת ההתערבות. נושאי סדנאות הפרקטיקום משתנים מידי שנה. דוגמאות לנושאים שניתנו בעבר: טיפול בילדים ונוער, התערבות עם נשים, שיקום נפגעי נפש בקהילה, תכנון ויישום של התערבויות אפקטיביות עם קבוצות תרבות ייחודיות במציאות הישראלית, פרקטיקה של מדיניות.

סיום תואר שני בתכנית הלימודים ללא תיזה אינו מאפשר המשך לימודים לתואר שלישי (דוקטורט).

 

תנאי קבלה

ללימודי התואר השני בעבודה סוציאלית יכולים להגיש מועמדות בעלי תואר ראשון בעבודה סוציאלית בממוצע ציונים של 85 לפחות. בנוסף, על מנת להתקבל למסלולים הקליניים ("ילד ונוער" ו"טראומה ולחץ") על המועמד/ת להיות בעל/ת ניסיון עבודה של 22 חודשים לפחות עד למועד פתיחת שנת הלימודים וסמוך לשנת הלימודים. הניסיון התעסוקתי צריך להיות רלבנטי בתחום של "ילד ונוער" או "לחץ וטראומה" (בהתאם למסלול המבוקש). למסלול אינטגרטיבי לטיפול והתערבות ולמסלול זכויות אדם ומדיניות ניתן להגיש מועמדות גם ללא ותק תעסוקתי.

 

  • למידע מפורט לגבי סדרי הרישום והקבלה לתואר שני בעבודה סוציאלית אנא כנסו לאתר הרישום

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>