סיפורי הצלחה של בוגרות/ים שלנו

רים סטל

רים סטל, עובדת סוציאלית (MSW), ילידת יפו ואמא לשלוש בנות. עוסקת בעיקר בתחום הילדים בסיכון והנחיית קבוצות הורים. 
סיימתי את התואר הראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים ועבדתי מספר שנים בתפקיד עו"ס מנחת אומנה, אזור אבו גוש ומזרח ירושלים ולאחר מכן באזור יפו. במסגרת זו יצרתי קשר טיפולי עם ילדים, עסקתי בהדרכת הורים, והנחיתי קבוצות להורים אומנים
ב-2010 סיימתי את לימודי התואר השני באוניברסיטת תל אביב במסלול תיזה, בתחום המדיניות החברתית. 
מ-2011, אני עובדת במנהל השירותים החברתיים של עיריית תל אביב, בתפקיד עו"ס בתי ספר ערבים ביפו. אני מנגישה את השירות של עבודה סוציאלית לילדים, למשפחות ולצוות הבית-ספרי, מגשרת בין "שתי השפות" ושני העולמות חינוך-רווחה ומטפלת בתיקי משפחה במחלקה לשירותים חברתיים. אני פועלת ליצירת שיתופי פעולה בין גורמים שונים הנוגעים בילד בתוך ומחוץ לבית הספר והרחבת המענה הטיפולי. 
במסגרת התפקיד, אני מקפידה להנחות מדי שנה קבוצות הורים בתחום ההורות וקבוצות ילדים בתחום שליטה עצמית ומניעת אלימות. כמו-כן, הייתי שותפה לתהליך הקמת מועדוניות לילדים בסיכון ואני רפרנטית הרווחה בתוכניות טיפול שמופעלות בבית הספר. 
ב- 2012 למדתי הדרכת הורים בגישת הסמכות החדשה, שפיתח פרופסור חיים עומר והתמחיתי בטיפול התנהגותי קוגניטיבי.
לפני שנה, התחלתי גם לעבוד כמטפלת רגשית לילדים בגיל הרך במרכז הירש ביפו. אני עוסקת באבחון פסיכו-סוציאלי, טיפול רגשי לילדים, טיפול דיאדי והדרכה הורית. בנוסף, אני מרכזת את "תוכנית משפחות" מטעם התוכנית הלאומית לילדים בסיכון. אשר מטרתה לעודד אינטראקציה חיובית של הורה-ילד דרך פעילות דיאדית, קבוצת הורים במקביל לקבוצות ילדים, הדרכה הורית והדרכת צוות מדריכים. 
עבודה בקבוצות ועבודה מערכתית מאפיינות את כל תחומי העיסוק שלי. אני מאמינה שיצירת שיתופי עולה פנים-ארגוניים ובין ארגוניים, תוך השמעת קולה של האוכלוסייה שבטיפולנו, עשוי לייעל תהליכי טיפול וליצור שינוי. 
אני מאמינה שמודעות גבוהה לערכים המנחים אותנו, לתרבות שלנו, לאמונות שלנו והתבוננות מתמדת על דרכי הפעולה שלנו היא אחד המפתחות החשובים להצלחה.

סיון גופמן

"סיימתי את לימודיי בבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל בשנת 2011. בשנת 2012 התחלתי לעבודה בעיריית ת"א, במחלקת לב העיר לגיל הזהב כעו"ס קשישים. במקביל, התחלתי את לימודיי התואר השני בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת ת"א. במהלך לימודיי שימשתי כעוזרת הוראה של ד"ר דפנה פרומר בביה"ס לע"ס.
בשנת 2015, החלטתי לעזוב את תפקידי בעיריית ת"א, והתחלתי לעבוד בחברת "עמל ומעבר". בין תפקידי בחברה ניהלתי סניפים גדולים בתחום הסיעוד והייתי אמונה על מעל 1400 מטופלים ו-1200 מטפלות. במקביל, סיימתי קורס מדריכים בביה"ס לע"ס והדרכתי (ועודני מדריכה) סטודנטים. לאחרונה סיימתי את תפקידי בסניפים והתחלתי לעבוד במחלקה המקצועית של "עמל ומעבר". חברתנו שמה לעצמה למטרה לספק שירות מקצועי, הוליסטי ומיטבי עבור מטופליה, ובמסגרת תפקידי לסייע בהכשרת הצוות המקצועי של החברה וכן לפעול לשינויי מדיניות בתחומי הפעילות שלנו"

נטע-לי ורבר מסנז'ניק

"שמי נטע-לי ורבר מסנז'ניק, בת 30, בוגרת תואר ראשון ושני בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

התזה שלי, בהנחייתם של פרופ' רונית ליכטנטריט ופרופ' מאיר טייכמן, עסקה בסיפור חייהן של צעירות מבית חרדי שנשרו ממסגרות החינוך התורניות. כולי תקווה כי פרסום ממצאי המחקר יסייע בהשמעת קולן המושתק של אותן צעירות שחוו (וחלקן עודן חוות) מצבי סיכון, יקדם את העלאת המודעות למצבן, ויתרום להרחבת המשאבים והמענים המוקצים לטיפול באוכלוסייה זו.

הקשר האינהרנטי בין מצוקתו של הפרט, ובמקרה זה הצעירה הנושרת, לבין הבטחת מענה ברמת המדיניות לה ולאלו שסובלות ממצוקה דומה, עמדה לנגד עייני לאורך כתיבת התזה. זיהוי מצוקת הפרט כחלק מבעיה חברתית, שהינה תוצר של בעיה פוליטית אשר פוגעת ברווחת קבוצת אנשים ואף בקבוצה כולה, מלווה את עשייתי המקצועית בשנים האחרונות.

עם סיום התואר הראשון, היה בי צורך עז להתנסות בארגון שמקדם השפעה ברמת המקרו, כך שקבוצה נרחבת של אזרחים תוכל לחוות שינוי משמעותי ברווחתם ובחייהם. לשמחתי התקבלתי לארגון שהיה אז בחיתוליו "הפורום הציבורי- כפרי הנוער והפנימיות בישראל".

הפורום הינו ארגון פילנתרופי שמטרתו לקדם את המסגרות הפנימייתיות בישראל. אלו, נותנות מענה לילדים ולבני נוער במצבי סיכון ומסייעות לצמצום הפערים החברתיים-החינוכיים הקיימים. הפורום דוגל ברתימת המערכת הממשלתית, הפרלמנטרית והחברה האזרחית לשיתוף פעולה ומקדם ברמה הלאומית את חניכי ובוגרי המסגרות הללו (למעלה מ- 25,500 חניכים). זאת, באמצעות הבטחת הקצאת משאבים הולמת ובמטרה להבטיח כי כל אחד ואחת מהם, יוכל להשתלב בצורה המיטבית בחברה הישראלית ולממש את הפוטנציאל הגלום בו.

ברמת הפרקטיקה, אנו מתמקדים בכמה מישורי פעילו, ובהם: העלאת מודעות לחשיבות המסגרות הפנימייתיות (באמצעות קשרי ממשל ופעילות תקשורתית); פיתוח שת"פ אסטרטגיים עם החברה האזרחית (פילנתרופיה, עמותות וארגונים, רשויות מקומיות) והמגזר העסקי; פיתוח ידע, מחקר ומודלים יישומיים; פיתוח הכשרות לסגלים המקצועיים; ופיתוח פרויקטים לאומיים בשת"פ עם משרדי הממשלה וארגוני החברה האזרחית: כדוגמת מיזם שיפוצי מגורי חניכי כפרי הנוער והפנימיות בכ- 200 מסגרות.

אני שמחה על ההזדמנות לשתף את קהילת העו"סים בעשייה חברתית, שאינה טיפולית במהותה, אלא מתמקדת בהשפעה על מדיניות.

כולי תקווה שאנו כעו"סים, כל אחד בעבודתו הוא, נמשיך לקדם את עקרונות רווחת הפרט, שיויון הזדמנויות וכבוד האדם, ושביחד, נקדם שינוי לאומי וחברתי לטובת כלל אזרחי ישראל"

אביטל ארצי

בשנת 2005 התחלתי לעבוד באגף לשירותים חברתיים בבית שמש בתפקיד עו"ס משפחה בתחום צרכים מיוחדים. בשנת 2011 קיבלתי על עצמי תפקיד של מדריכה וראש צוות צרכים מיוחדים. במסגרת עבודתי פעלתי להקמת יחידה לטיפול באוכלוסייה עם צרכים מיוחדים שקידמה את תחום הצרכים המיוחדים בבית שמש. היחידה ליוותה מעל  800 משפחות כאשר נוסף על הליווי הפרטני עסקנו בפיתוח שירותים מואץ בעיר.

בין השנים 2015- 2017 למדתי תואר שני בעבודה סוציאלית בביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל אביב במסלול אינטגרטיבי עם התמחות בפרקטיקת שינוי מדיניות. 

בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב מצאתי בית מקצועי מלמד ומכוון. גיליתי חיבור נדיר בין אקדמיה פורצת דרך לבין השטח עמוס האתגרים. במשך שנתיים של לימודים הרגשתי כיצד אני מתפתחת וגדלה. 

במהלך הלימודים הושפעתי רבות ממרצים נפלאים מהם זכיתי ללמוד לאורך הדרך. ההתמחות בתחום שינוי מדיניות העניקה לי כלים, זויות ראי רחבות ואמונה ביכולת שלנו כעובדים סוציאליים להניע ולהוביל תהליכים לשינוי מדיניות. למדתי להאמין ביכולת שלנו כעובדים סוציאליים להביא לשינוי- ויותר מזה- במחויבות שלנו לעשות זאת.

לימודי התואר השני בביה"ס לעבודה סוציאלית בתל אביב הפכו לציון דרך חשוב ומשמעותי בחיי המקצועיים והשאירו בי דמויות מופנמות של מורי דרך שהשפיעו רבות על העובדת הסוציאלית שאני היום. 

ביולי  2017 בחרתי לעזוב את אגף הרווחה בבית שמש במטרה להתפתח לתפקיד ניהולי משמעותי בשירותי הרווחה במדינת ישראל. 

בחודשים האחרונים אני מנהלת לשכה לשירותים חברתיים באזור תלפיות מזרח בירושלים.

צוות הלשכה מונה 18 עובדים בתחומים שונים אשר מלווים כ 1500 משקי בית ואחראים על סיוע לילדים, בני נוער, משפחות, יחידים וקשישים. אופי האזור מחייב התייחסות רגישת תרבות לעולים חדשים. הליווי הניתן בלשכה כולל מידע ומיצוי זכויות, ייעוץ, טיפול, תיווך לקבלת שירותים, פעולות מתוקף חוקי הגנה, עבודה קהילתית ועוד- בהתאם להנחיות התע"ס.

המבנה הארגוני בירושלים מחייב שיתופי פעולה בין צוות הלשכה ליחידות עירוניות שונות. 

עבודת עו"ס בלשכה לשירותים חברתיים טומנת בחובה אתגרים רבים. אחת המשימות המשמעותיות היא עבודה משולבת וקידום מענים למניעה וטיפול בעוני והדרה חברתית בניסיון לצמצם פערים חברתיים ולאפשר מתן הזדמנויות. אנו פועלים גם להרחבת החיבור והמעורבות  בין הלשכה לשירותים חברתיים לתושבי השכונה.

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive