הכשרת מטפלים להתערבות מרחוק | תשפ"ב

עודכן: 13.10.2021

לימודים במתכונת מקוונת (ב"זום")

 

התוכנית לא תפתח בשנה"ל תשפ"ב

הכשרת מטפלים להתערבות מרחוק
  • על התוכנית
  • הרשמה ושכה"ל
  • סילבוס
  • סגל התוכנית
מנהלת אקדמית: ד"ר ג'וליה גוזמן

 

מתאמת התוכנית: מיכל שביט shmichal@tauex.tau.ac.il

 

רקע

תחום הטיפול מרחוק הולך ומתפתח בעשורים האחרונים ותפס תאוצה מיוחדת בשנה האחרונה. בידוד חברתי וסגרים בעקבות מגפת ה-COVID-19 שינו בצורה דרמטית את האופן, שבו התנהלו טיפולים עד כה והפכו טיפול מרחוק לחלק מחיי היום יום של אנשי מקצוע בתחומים שונים. בשנה האחרונה חלק ניכר מטיפולים רגשיים ופסיכולוגים נערכו בפלטפורמות טכנולוגיות, כגון, טלפון, סקייפ, וואטס אפ, זום. כיום קיימות שלוש צורות נפוצות של טיפול מרחוק: טיפול וידאו, טיפול סנכרוני בהתכתבות (צ'אט חי), טיפול א סנכרוני בהתכתבות (צ'אט מושהה), והשילוב ביניהם, בהתאם לצורך ומאפייני הטיפול המוצע.

השינוי הביא לפתחנו אתגרים חדשים והתמודדויות מורכבות, אך לצדם גם הזדמנויות טיפוליות חדשות ומעניינות. כך, לטיפול מקוון יתרונות רבים, כגון, גמישות, נגישות, חסכון בזמן ובהתארגנות. כמו כן, עבור חלק מהאנשים המרחב הדיגיטלי הנו האפשרות היחידה לקבל את הטיפול מסיבות הקשורות למקום מגוריהם, מגבלה פיזית או/ו תפקודית ועוד. לטיפול מקוון היבטים ייחודיים, שונים מהטיפול הפרונטלי, והוא דורש התמקצעות, התאמות, למידת כלים יצירתיים ומיומנויות טכניות של הפעלת מחשב/תוכנה ושליטה ביישומים הדרושים.

יעילות הטיפול המקוון נבדקה במחקרים רבים בשנים האחרונות. מחקרים הראו שטיפול מקוון יעיל בהשגת מטרות טיפוליות באותה מידה, כמו הטיפול הפרונטלי לצד יתרונותיו הרבים. מאידך, לטיפול מקוון חסרונות מסוימים בהיותו מגביל את החשיפה לערוצי תקשורת לא מילוליים, רגיש להפרת אבטחת המידע ומאבד מתחושת הקרבה האופיינית לחדר הטיפולים "המסורתי". כמו כן, חסרון נוסף עבור המטפל עצמו הנו העייפות המצטברת בשל השהייה הממושכת מול המסך במקרה של טיפול דרך המחשב.

התוכנית "טיפול מרחוק" של היחידה להמשך לימודים והשתלמויות בביה"ס לעבודה סוציאלית, מיועדת לאנשי טיפול המעוניינים להרחיב את ארגז הכלים העומד לרשותם ולהעמיק את הידע התיאורטי והפרקטי בנושא הטיפול מרחוק. תוכנית הלימודים הינה חדשנית וייחודית ועונה על הצורך של השטח בהתמקצעות והעמקה בתחום.

חשוב להדגיש שלא מדובר בהכשרה בטכניקה טיפולית חדשה, אלא בטיפול במרחב שונה (SETTING), לו השלכות רבות על הטיפול, המטפל, המטופל והמרחב שביניהם.

 

מטרות התוכנית:

  • להקנות לאנשי מקצוע ידע תיאורטי בתחום הטיפול מרחוק
  • להעניק כלים מעשיים הדרושים לעבודה טיפולית מרחוק
  • להעמיק באתגרים והזדמנויות של טיפול מרחוק

 

שכר הלימוד ותשלומים נוספים:

 

שכר הלימוד לשנת תשפ"ב - 5,600 ש"ח, ניתן לחלק עד ל-10 תשלומים שווים. 

​דמי רישום - 350 ש"ח  (לא נכללים בשכר הלימוד ואינם מוחזרים בשום שלב).

מידע נוסף על שכר הלימוד ניתן למצוא בדף נהלי היחידה להשתלמויות.

 

דרישות הקבלה:

מטפלים בעלי תואר שני אשר עובדים בפועל בטיפול ישיר באחד המקצועות הבאים: עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלים באומנות.

*במקרים חריגים תשקול ועדת הקבלה מועמדותם של אקדמאים מתחומים אחרים.

הקבלה מותנית בראיון אישי בזום.
הראיון יתואם עם המועמד.ת לאחר הגשת טופס הרישום.

 

היקף התוכנית:
 

תוכנית סמסטריאלית.

שבעה מפגשים אחת לשבועיים, בימי ראשון בין השעות 15:00-20:00, החל מתאריך 31/10/21.

 6 ש"ס בכל מפגש, סה"כ 42 שעות.

 

 

דרכי ההוראה

 

אופן הלימוד: למידה מרחוק דרך תוכנת "זום" בקבוצה של 20 איש.

התוכנית משלבת הרצאות תיאורטיות, דיונים, משחקי תפקידים (סימולציות), למידה חווייתית והדרכה קבוצתית. הדרכה קבוצתית תתקיים בקבוצה של 10 משתתפים (שתי קבוצות). במסגרת ההדרכה יציגו הסטודנטים מפגש טיפולי פרטני/קבוצתי, סוגיה או הדגמת השימוש בכלי, שנלמד בהשתלמות. בכל מפגש הדרכה, החל מהמפגש השני של ההשתלמות, יציגו שני סטודנטים וייעשה FOLLOW UP על ההצגות במפגש הקודם.

 

מטלות וזכאות לתעודה:

למען הסר ספק, תוכניות הלימוד במסגרת היחידה אינן מקנות תואר אקדמי או נקודות זכות אקדמיות.
מובהר בזאת שאין לימודים אלו "לימודי תעודה" בהגדרתם על פי חוקי אוניברסיטת תל-אביב, עם זאת, יודגש כי בוגרי כל התוכניות זכאים לתעודת סיום בכפוף לעמידה בכל המטלות.

 

מטלות:

  • השתתפות סדירה ופעילה בכל המפגשים עם מצלמה פתוחה באופן רציף (היעדרות תתאפשר רק במקרים חריגים, אין ליהיעדר יותר ממפגש אחד).
  • התנסות מעשית בטיפול מרחוק לאורך כל ההשתלמות, עליה תתבסס הדרכה קבוצתית החל מהמפגש השני
  • הגשת עבודת גמר בסיום ההשתלמות, בה יתבקשו המשתתפים לנתח את ההתנסות המעשית שלהם בטיפול מרחוק על סמך החומר התיאורטי הנלמד ורשימת המקורות המצויה בסילבוס של הקורס

תלמידים אשר עמדו בדרישות, יקבלו תעודה המעידה על סיום לימודיהם בתוכנית 'הכשרת מטפלים להתערבות מרחוק' במסגרת היחידה ללימודי המשך והשתלמויות של ביה"ס לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל, אוניברסיטת תל-אביב.

(הנהלת התוכנית רשאית להפסיק לימודים במקרים חריגים בשל אי-עמידה בדרישות או בשל קשיי השתלבות).

 
 
ט.ל.ח

 

 

צרו קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>